Tours> Deti Egje

Informacione rreth Detit Egje

11_hydra_saronic_island_aegean_sea_celtoursThe Deti Egje (grek: Deti Egje) është një embayment zgjatur e Detit Mesdhe e vendosur në mes gadishuj Anadollit greke dhe, dmth, mes Mainlands të Greqisë dhe Turqisë. Në veri, ajo është e lidhur me detin e Detit të Zi dhe Marmara nga Dardaneleve dhe Bosforit. Ishujt e Egjeut janë në det dhe disa mbështollën në periferinë e saj jugore, duke përfshirë Kretën dhe Rhodes.

Deti ishte i njohur tradicionalisht si Archipelago (greqisht, arkipelag, kuptim “shefi deti”), por në anglisht do të thotë kjo fjalë ka ndryshuar për të referuar në ishujt e Egjeut dhe, përgjithësisht, për çdo grup ishull.

etimologji

Në kohët e lashta, ka pasur shpjegime të ndryshme për emrin e Egjeut. Ai u tha se janë emëruar pas qytetin grek të Aegae, ose pas Egje, një mbretëreshë e amazona që vdiqën në det, ose Aigaion, the “dhi deti”, një tjetër emër i Briareus, një nga Hecatonchires arkaike, ose, sidomos në mesin e athinasve, Aegeus, babai i Theseus, të cilët u mbytën veten në det, kur ai mendonte djali i tij kishte vdekur.018_mykonos_greek_island_cyclades_south_aegean_sea_celtours

Një etimologji e mundshme është një derivim nga fjala greke αἶγες - aiges = “valët” (Hesychius i Aleksandrisë; përdorimi metaforik i αἴξ (aix) “dhi”), prandaj “det onde”, cf. gjithashtu αἰγιαλός (aigialos = aiges (valët) + qafë (det)), kështu që do të thotë “deti-shore”.

venedikasit, i cili sundoi shumë ishuj grekë në Lartë dhe Vonë Mesjetë, popullarizuar emrin Archipelago (greke për “deti kryesore” ose “shefi deti”), një emër që mbahet më në shumë vende evropiane deri në periudhën e hershme moderne.

Në disa gjuhë Jugut sllave Egje është quajtur shpesh Sea White (Belo më shumë në gjuhën serbe, Бело море në gjuhën maqedonase dhe Бяло det Byalo më shumë në bullgarisht).
gjeografi

Deti Egje mbulon rreth 214,000 kilometra katrorë (83,000 sq mi) në zonën, dhe masat për 610 kilometra (380 im) gjatësor dhe 300 kilometra (190 im) latitudinally. Thellësia maksimale e detit është 3,543 metra (11,624 ft), në lindje të Kretës. Ishujt e Egjeut janë gjetur brenda ujërat e saj, me ishujt e mëposhtme delimiting detin në jug (përgjithësisht nga perëndimi në lindje): Kythera, Antikythera, Kretë, pankreatik, Karpathos dhe të Rhodes.

008_mykonos_greek_island_cyclades_south_aegean_sea_celtoursIshujt e Egjeut, të cilat pothuajse të gjitha i përkasin Greqisë, mund të ndahen në shtatë grupe: Northeastern Islands Aegean, Euboea, Northern Sporades, Cyclades, Saronik Islands (ose Argo-Saronik Islands), Dodecanese (ose Sporades Jugore), me përjashtim të Kastellorizos, Kretë

Fjala Arkipelag është aplikuar fillimisht në mënyrë specifike në Detin Egje dhe ishujt e tij. Shumë nga ishujt e Egjeut, ose zinxhirët e ishujve, në të vërtetë janë zgjerime të maleve në kontinent. Një zinxhir shtrihet përtej detit në Kios, një tjetër shtrihet në të gjithë Euboea të Samos, dhe një e treta shtrihet në të gjithë Peloponezit dhe Kretës në Rodos, ndarjen e Egje nga Mesdheu.

Të bays dhe Rrymat e fillimit Egje në jug dhe lëviz clockwise përfshijnë në Kretë, Mirabello, Almyros, Souda dhe Chania bays ose Rrymat, në kontinent Detit Myrtoan në perëndim me Argolic Gjirit, Saronik Gjirit veriperëndim, Gjirit Petalies e cila lidhet me Detin e Euboic Jugut, Gjirit Pagasetic e cila lidhet me Detin e Veriut Euboic, Thermian Gjirit veriperëndim, Gadishulli Halkidiki përfshirë Cassandra dhe Singitic gjiret, në veri të Strymonian Gjirit dhe Gjirin e Kavallës dhe pjesa tjetër janë në Turqi; saros Gjirit, Edremit Gjirit, Dikili Gjirit, Gjirin e Candarli, Gjirin e Izmir, Gjirin e Kusadasi, Gjirin e Gokova, Güllük Gjirit.
shtrirje

Organizata Ndërkombëtare e Hidrografik përcakton kufijtë e detit Egje si më poshtë:

Në jug. Një linjë drejtimin nga Cape Aspro (28° 16'E) në Azinë e Vogël, të sperma Burnù (Shefi i Sand) ekstreme verilindje të ishullit të Rodosit, ishullin deri në Cape Prasonisi, pika Jugperëndimore tij, për në Vrontos Point (35° 33'N) në Skarpanto [Karpathos], përmes këtij ishulli në Castello Point, ekstrem Jugut tij, të gjithë të Cape Plaka (skaj në lindje të Kretës), me anë të Kretës në Agria Grabusa, ekstrem Northwest tij, andej në Cape Apolitares në Antikithera Island, ishullin deri në Psira Rock (off pikë Northwest) dhe të gjithë të Cape Trakhili në Kithera Island, nëpërmjet Kithera në pikën Northwest (Cape Karavugia) dhe që andej në Cape Santa Maria (36° 28'N 22 ° 57'E) në Morea.
Në Dardaneleve. Një linjë e bashkuar Kum Kale (26° 11'E) dhe Cape Helles.

Hidrografia

uji Egje sipërfaqe qarkullon në një vërtitje counter-clockwise, me hypersaline ujë të Mesdheut duke lëvizur drejt veriut përgjatë bregut perëndimor të Turqisë, para se të zhvendosur nga më pak të dendura daljeve të Detit të Zi. Të dendura mbytet mesdhetare ujit nën fluksin e Detit të Zi në një thellësi prej 23-30 metra (75-98 ft), pastaj rrjedh nëpër ngushticën Dardaneleve dhe në detin e Marmarasë në shpejtësitë e 5-15 cm / s. Dalja e Detit të Zi lëviz drejt perëndimit përgjatë Detit Egje veriore, pastaj rrjedh në jug përgjatë bregdetit lindor të Greqisë.

Oqeanografi fizike e Detit Egje kontrollohet kryesisht nga klima rajonale, shkarkimi ujë të freskët nga lumenjtë kryesorë kullues në juglindje të Europës, dhe variacionet sezonale në Detin e Zi rrjedhjes së ujrave sipërfaqësore përmes Ngushticës së Dardaneleve.

Analiza e Egjeut gjatë 1991 dhe 1992 zbuluar 3 masa të dallueshme të ujit:

Egje Deti Sipërfaqja e ujit - 40-50 metra (130-160 ft) i jap një lustër trashë, me temperatura verore e 21-26 ° C dhe temperaturat e dimrit duke filluar nga 10 ° C (50 ° F) në veri të 16 ° C (61 ° F) në jug.
Egje Deti Intermediate Uji - Egje Deti Intermediate Uji shtrihet 40-50 m deri 200-300 metra (660-980 ft) me temperatura që variojnë nga 11-18 ° C.
Deti Egje Bottom Water - ndodhin në thellësi nën 500-1000 m me një temperaturë shumë të uniforme (13-14 ° C) dhe kripësia (3.91-3,92%).

017_delos_cyclades_aegean_greece_celhistori
Historia e lashtë
Vija bregdetare e tanishme daton në rreth 4000 BC. Para asaj kohe, në kulmin e moshës akull e fundit (c. 16,000 BC) nivelet e detit ishin kudo 130 metra më i ulët, dhe ka pasur fusha të mëdha të mirë-tallaze bregdetare në vend të më të madhe të Egjeut verior. Kur ata u pushtuan për herë të parë, ishujt e sotme, duke përfshirë Milos me prodhimin e tij të rëndësishëm xham vullkanik janë ndoshta ende e lidhur me territorin. Marrëveshja pranishëm bregdetare shfaq c. 7000 BC, me post-akull nivelet e detit mosha vazhduar të rritet për një tjetër 3,000 vjet pas se.

Të pasuese Bronze Age qytetërimet e Greqisë dhe Detit Egje ka dhënë të rritet në qytetërimin e Egjeut afat të përgjithshme. Në kohët e lashta, deti ishte vendlindja e dy civilizimeve të lashta - të Minoanët e Kretës dhe Mikenian Civilizimi i Peloponezit.

Më pas u ngrit në qytet-shtetet e Athinës dhe Spartës në mesin e shumë të tjerë që përbënin Perandoria athinas dhe Hellenic civilizimit. Platoni e përshkroi grekët që jetojnë raundin e Egjeut “ngjanin bretkosave rreth një pellg”. Deti Egje u pushtua më pas nga persët dhe romakët, dhe të banuara nga Perandoria Bizantine, bullgarët, venedikasit, gjenuez, Turqit Seljuq, dhe Perandoria Osmane. Egjeu ishte vendi i demokracive origjinale, dhe SEAWAYS saj ishin mjetet e kontaktit midis disa qytetërimeve të ndryshme të Mesdheut Lindor.
historia moderne
Ekonomia dhe politika
Shumë nga ishujt në Egje kanë porte të sigurta dhe bays. Në kohët e lashta, navigacion përmes detit ishte më e lehtë se sa duke udhëtuar në të gjithë terrenin e ashpër e kontinentale greke (dhe deri në një farë mase zonat bregdetare të Anadollit). Shumica e ishujve janë vullkanik, dhe mermer dhe hekur janë të minuara në ishujt e tjerë. Ishujt më të mëdha kanë disa lugina pjellore dhe fusha. Nga ishujt kryesore në Detin Egje, dy i përkasin Turqi - Bozcaada (Tenedos Tenedos) dhe Gokceada (IMBROS IMBROS); pjesa tjetër i përkasin Greqisë. Mes dy vendeve, ka mosmarrëveshje politike mbi disa aspekte të kontrollit politik mbi hapësirën e Egjeut, duke përfshirë madhësinë e ujërave territoriale, kontrollit të ajrit dhe caktimi i kufijve të të drejtave ekonomike për shelfin kontinental.

30 vjet ne tani ofrojnë udhëtime në destinacione të veçantë , festë , relaksimit dhe dasmës udhëtime ekzotike , individualisht dhe kolektivisht në normat e lirë!

Loading Maps
Pamje
normal mesnatë Family Fest dark Open breg lumi poet
Vendndodhja e mia Ekran i plotë

Shkojme!!

Jo atë që ju po kërkoni? Provoni kërkimin tuaj përsëri

Ne nuk kemi ndonjë ofertë për momentin për këtë vend, por ne mund të bëjë një ofertë për këtë destinacion vetëm për ju! Të gjithë ju duhet të bëni është të plotësoni formularin e mëposhtëm.

Emri juaj (*):

Emri juaj e fundit (*):

Emaili juaj (*):

tel tuaj. numër:

Data e mbërritjes:    

Të rriturit (*):    fëmijë:  

Mesazhi juaj:

Më pëlqen të më lejoni të dinë në lidhje me programet tuaja:

Duke dërguar këtë mesazh ju të pranoni Kushtet e përgjithshme të udhëtimit - Tour Pjesëmarrja, the Politika e privatësisë dhe Kushtet e përdorimit të internetit greecel.com.(*) Fushat e kërkuara


  Kërko për Aktivitetit

  Jo atë që ju po kërkoni? Provoni kërkimin tuaj përsëri

  Gjej hotele të lirë, merret në dhoma, dhe zbritje hotele me ne!

  Kliko këtu dhe të bëjë atë të thjeshtë për të librit tjetër qëndrimit tuaj hotel. Nëse jeni të udhëtojnë për biznes apo kënaqësi, ne ju japin me disa nga marrëveshjet më të mira të hoteleve!


   Kërko për Hotele

   Jo atë që ju po kërkoni? Provoni kërkimin tuaj përsëri