Tours > Athens

Informations about Athens

Athinë

eshte kapital dhe Qyteti me i madh e Greqisë. dominon Attica rajon dhe është një nga qytetet më të vjetra të botës. Me historinë e saj të regjistruar që përfshin rreth 3,400 vjet. Classical Athens, si një vend pa dalje në det ishte një qytet-shtet i fuqishëm që u shfaq në lidhje me zhvillimin lundrues të portit të Pireut.

A qendër për artet, të mësuarit dhe filozofia, shtëpia e Akademisë Platonit dhe Aristotelit Liceut, ajo është e referuar gjerësisht si djepi i qytetërimit perëndimor.

Vendlindja e demokracisë. Kryesisht për shkak të ndikimit të arritjeve të saj kulturore dhe politike gjatë 5-të dhe shekullit 4 pes në pjesën tjetër të kontinentit, atëherë e njohur evropian.

Sot një metropol kozmopolit, Athina modern është në qendër të ekonomike, financiar, industrial, politike dhe kulturore në Greqi.

Në 2012, Athina u rendit qyteti i 39 më i pasur në botë sipas fuqisë blerëse dhe 77 më të shtrenjtë në një studim UBS.

Qyteti i Athinës është i njohur si një qytet global për shkak të saj gjeostrategjike vend. Rëndësia e saj në sektorin e financës, tregti, media, argëtim, artit, tregtisë ndërkombëtare, kulturë, arsimit dhe turizmit.

Ajo është një nga më të qendrat më të mëdha ekonomike në Evropën Juglindore, me një sektor të madh financiar dhe përmban portin më të madh të pasagjerëve në Europë dhe i treti më i madh në botë.

Ka një popullsi prej 664,046 (në 2011, 796,442 në 2004) brenda kufijve të saj administrative dhe një sipërfaqe prej 39 km2 (15 sq mi).

Zona urbane shtrihet përtej komunal saj administrative(qytet) kufijtë, me një popullsi prej 3,074,160 (në 2011) mbi një sipërfaqe prej 412 km2 (159 sq mi).

Sipas Eurostat në 2004, Zona të mëdha urbane (LIGHT) ishte 7 më i populluar LUZ në Bashkimin Evropian (qyteti 5 kryeqyteti më i populluar i BE-së), me një popullsi prej 4,013,368. Është edhe kryeqyteti jugor në kontinent evropian.

Trashëgimia e epokës klasike është ende e qartë në qytet, përfaqësuar nga monumentet e lashta dhe veprat e artit. Më të famshme të të gjitha qenieve Partenoni, konsiderohet si një pikë referimi kryesor i civilizimit të hershëm perëndimor.

Qyteti gjithashtu ruan Roman dhe monumente bizantine, si dhe një numër më të vogël monumente otomane.

monumentet

Athina është shtëpia e Dy Sites Trashëgimisë Botërore UNESCO.

The Akropoli i Athinës dhe Manastiri mesjetar Dafnit.

Monumentet e epokës moderne, daton në krijimin e Athinës si kryeqytet të shtetit të pavarur grek në 1834.

Përfshijnë Parlamentin helen (19shekullit) dhe Trilogy Athinës, përbërë nga Bibliotekës Kombëtare të Greqisë, Universiteti i Athinës dhe Akademia e Athinës.

Ishte presë qytetinparë sotëm Lojërat Olimpike1896. 108 vjet më vonë ajo përshëndeti Shtëpi 2004 Olimpiada verore.

Athina është në shtëpi me Muzeu Arkeologjik Kombëtar. Featuring grumbullimin më të madh në botë e antikave të lashta greke, si dhe Muzeu i ri i Akropolit.

Eja me ne dhe për të vizituar këtë qytet të mrekullueshëm

30 vjet ne tani ofrojnë udhëtime në destinacione të veçantë , festë , relaksimit dhe dasmës udhëtime ekzotike , individualisht dhe kolektivisht në normat e lirë!

Loading Maps
Pamje
normal mesnatë Family Fest dark Open breg lumi poet
Vendndodhja e mia Ekran i plotë

Shkojme!!

Jo atë që ju po kërkoni? Provoni kërkimin tuaj përsëri

Gjej hotele të lirë, merret në dhoma, dhe zbritje hotele me ne!

Kliko këtu dhe të bëjë atë të thjeshtë për të librit tjetër qëndrimit tuaj hotel. Nëse jeni të udhëtojnë për biznes apo kënaqësi, ne ju japin me disa nga marrëveshjet më të mira të hoteleve!


  Kërko për Hotele

  Jo atë që ju po kërkoni? Provoni kërkimin tuaj përsëri

  Ne nuk kemi ndonjë ofertë për momentin për këtë vend, por ne mund të bëjë një ofertë për këtë destinacion vetëm për ju! Të gjithë ju duhet të bëni është të plotësoni formularin e mëposhtëm.

  Emri juaj (*):

  Emri juaj e fundit (*):

  Emaili juaj (*):

  tel tuaj. numër:

  Data e mbërritjes:    

  Të rriturit (*):    fëmijë:  

  Mesazhi juaj:

  Më pëlqen të më lejoni të dinë në lidhje me programet tuaja:

  Duke dërguar këtë mesazh ju të pranoni Kushtet e përgjithshme të udhëtimit - Tour Pjesëmarrja, the Politika e privatësisë dhe Kushtet e përdorimit të internetit greecel.com.  (*) Fushat e kërkuara


   Kërko për Aktivitetit

   Jo atë që ju po kërkoni? Provoni kërkimin tuaj përsëri