Tours> Santorini Island – Thera ( Thira)

Informacione rreth Santorini

Santorini Twilight Dusk Island Beach HDRSantorini është një ishull në Deti Egje jugore, për 200 km (120 im) në juglindje të kontinentit të Greqisë. Ai është ishulli më i madh e një të vogël, arkipelag rrethore e cila mban të njëjtin emër dhe është mbetje e një Caldera vullkanik. Ajo formon anëtarin jugore e të Cyclades grup ishujsh, me një sipërfaqe prej përafërsisht 73 km2 (28 sq mi) dhe a 2011 Regjistrimi i popullsisë i 15,550. Komuna e Santorinit përfshin ishuj të banuar e Santorini dhe Therasia dhe ishujt e pabanuar të nea Kameni, Palaia Kameni, Aspronisi, dhe Christiana.Sipërfaqja e përgjithshme e tokës është 90.623 km2 (34.990 sq mi). Santorini është pjesë e Thira njësia rajonale.
Santorini është në thelb ajo që mbetet pas një shpërthim të madh vullkanik që shfaroste vendbanimet më të hershme në një ishull të parë të vetme, dhe krijoi Caldera aktuale gjeologjike. A qendrore gjigant, Laguna drejtkëndëshe, i cili mat në lidhje me 12 nga 7 km (7.5 nga 4.3 im), rrethohet nga 300 m (980 ft) i lartë, shkëmbinjtë pjerrët në tre anët. Ishulli kryesor shpatet rënie të Deti Egje.vlyhada-plazh-Santorini-Thira-ishull-Cyclades-Aegean-Greqi-europe-celtours

Në anën e katërt, Laguna është e ndarë nga deti nga një ishull shumë më të vogël të quajtur Therasia, laguna është e lidhur me të detit në dy vende, në veriperëndim dhe jugperëndim. Thellësia e Caldera, në 400 metra, bën të mundur për të gjithë, por anijet më të mëdha për të ankoruar kudo në gjirin e mbrojtur, ka edhe një marinë sapo ndërtuar në Vlychada, në bregdetin jugperëndimor. Porti kryesor i ishullit është Athinias. Kryeqyteti, Fira, ngjitet në majë të shkëmbit duke kërkuar poshtë në lagunë. Shkëmbinjtë vullkanik pranishëm nga shpërthimet e para funksion Olivine dhe të ketë një prani të vogël të hornblendë.

Është më qendra aktive vullkanike në South Aegean vullkanik Arc, edhe pse ajo që mbetet sot është kryesisht një ujë i mbushur Caldera. Harkut vullkanik është përafërsisht 500 km (310 im) muzg-Santorini-Thira-ishull-Cyclades-Aegean-Greqi-europe-celtourse gjatë dhe 20 te 40 km (12 te 25 im) i gjerë. Rajoni i parë u bë volcanically aktive rreth 3-4 Milion vjet më parë, pse volcanism në Thera filloi rreth 2 milion vjet më parë me nxjerrje e lavas dacitic nga shfryn gjithë Akrotiri.
Ishulli është vendi i një prej shpërthimeve më të mëdha vullkanike në historinë e regjistruar: the Minoan shpërthim (nganjëherë i quajtur shpërthimin Thera), e cila ka ndodhur disa 3600 vjet më parë në lartësinë e qytetërimit Minoan. Shpërthim la një Caldera madhe rrethuar nga vullkanike depozitat e hirit qindra metra të thellë dhe mund të kenë çuar në mënyrë të tërthortë në rrëzimin e qytetërimit Minoan në ishullin e Kretës, 110 km (68 im) në jug, me anë të një cunami gjigant. Një tjetër teori popullore thotë se shpërthimi Thera është burimi i legjendës së Atlantis.

30 vjet ne tani ofrojnë udhëtime në destinacione të veçantë , festë , relaksimit dhe dasmës udhëtime ekzotike , individualisht dhe kolektivisht në normat e lirë!

Loading Maps
Pamje
normal mesnatë Family Fest dark Open breg lumi poet
Vendndodhja e mia Ekran i plotë

Shkojme!!

Jo atë që ju po kërkoni? Provoni kërkimin tuaj përsëri

Ne nuk kemi ndonjë ofertë për momentin për këtë vend, por ne mund të bëjë një ofertë për këtë destinacion vetëm për ju! Të gjithë ju duhet të bëni është të plotësoni formularin e mëposhtëm.

Emri juaj (*):

Emri juaj e fundit (*):

Emaili juaj (*):

tel tuaj. numër:

Data e mbërritjes:    

Të rriturit (*):    fëmijë:  

Mesazhi juaj:

Më pëlqen të më lejoni të dinë në lidhje me programet tuaja:

Duke dërguar këtë mesazh ju të pranoni Kushtet e përgjithshme të udhëtimit - Tour Pjesëmarrja, the Politika e privatësisë dhe Kushtet e përdorimit të internetit greecel.com.(*) Fushat e kërkuara


  Kërko për Aktivitetit

  Jo atë që ju po kërkoni? Provoni kërkimin tuaj përsëri

  Gjej hotele të lirë, merret në dhoma, dhe zbritje hotele me ne!

  Kliko këtu dhe të bëjë atë të thjeshtë për të librit tjetër qëndrimit tuaj hotel. Nëse jeni të udhëtojnë për biznes apo kënaqësi, ne ju japin me disa nga marrëveshjet më të mira të hoteleve!


   Kërko për Hotele

   Jo atë që ju po kërkoni? Provoni kërkimin tuaj përsëri