Tours > Cyclades

Informations about Cyclades

013_mykonos_greek_island_cyclades_south_aegean_sea_celtoursCyclades ( grek: Cyclades) janë një grup ishull në detin Egje, në juglindje të Greqisë kontinentale dhe një ish-Prefektura administrative të Greqisë. Ata janë një nga grupet ishullit që përbëjnë arkipelag Egje. Emri i referohet në ishujt përreth (Cyclades) ishulli i shenjtë i Delos. Cyclades është ku race amtare greke me macen (cat Egje) origjinën.

histori
Neoliti i hershëm dhe kultura e rëndësishme Late Bronze Age cikladik është i njohur mirë për skematike të saj, Idhujt e sheshtë gdhendur nga ishujt’ pastër shekuj mermeri të bardhë para e madhe qytetërimi Bronzit e Mesme Mosha Minoan u ngrit në Kretë, në jug: këto shifra janë plaçkitur nga varrime për të kënaqur një Antikiteteve cikladik treg të lulëzuar që nga fillimi i shekullit të 20-të.harp_player_cycladic_civilization-Cyclades-Aegean-Greqi-celtours

Një kulturë e veçantë neolitike amalgamating elemente Anadolu Ajansı dhe kontinent greke u ngrit në Egje perëndimore parë 4000 ECB, bazuar në Emmer dhe të tipit të egër elb, delet dhe dhitë, derra, dhe ton që me sa duket u speared nga anije të vogla (Rutter). Faqet e gërmuara përfshijnë Saliagos dhe Kephala (në Kea) me shenja të copperworking, Secili nga ishujt e vegjël cikladik mund të mbështesë më shumë se disa mijëra njerëz, edhe pse me vonesë modele cikladik varkë tregojnë se pesëdhjetë oarsmen mund të jenë mbledhur nga komunitetet e shpërndara (Rutter), dhe kur shumë të organizuar pallati-kultura e Kretës u ngrit, ishujt venitur në parëndësi, me përjashtim të Delosi, i cili mbajti reputacionin e saj arkaike si një vend të shenjtë në të gjithë antikitetit dhe deri në shfaqjen e krishterimit.

gjeografi
Cyclades aegean_sea_with_island_groups_labeledaegean-greece-celtourspërbëjnë rreth 220 ishujt, ato të mëdha duke qenë Amorgos, Anafi, Andros, Antiparos, Delos, Ios, Kea, Kimolos, Kythnos, Milos, Mykonos, Naxos, Paros, Folegandros, Serifos, Sifnos, Sikinos, Syros, Tinos, dhe Thira ose Santorini. Ka edhe shumë ishuj të vogla, duke përfshirë Donousa, Eschati, Gyaros, Irakleia, Koufonisia, Makronisos dhe Schoinousa. Emri “Cyclades” referohet ishujt që formojnë një rreth (“ishujt rrethore”) rreth ishullit shenjtë të Delos. Shumica e ishujve të vogla janë të pabanuara.
ErmoupoliSyros është shefi qyteti dhe qendra administrative e ish-prefekturës.
Ishujt janë majat e një terren malor të zhytur, me përjashtim të dy ishuj vullkanike, Milos dhe Santorini. Klima në përgjithësi është e thatë dhe të butë, por me përjashtim të Naxos toka nuk prodhojnë shumë pjellore bujqësore përfshin verë, fruta, grurë, vaj ulliri, dhe duhani. temperaturat frigorifer janë në pikat më të larta dhe kryesisht nuk marrin motit dimri.
Të Cyclades janë të kufizohet në jug nga Deti i Kretës.

administratë
Prefektura Cyclades (grek: Cyclades) ishte një nga prefekturat e Greqisë. Si pjesë e 2011 Reforma e qeverisë Kallikratis, prefektura u hoq, dhe territori i saj u nda në nëntë njësi rajonale të rajonit South Aegean: Andros, Kea-Kythnos, Milos, Mykonos, Naxos, Paros, Thira, Syros, Tinos.

provincat

Provinca e: Amorgos: Amorgos , Andros: Andros , Kea: Ioulis , Milos: Milos , Naxos: Naxos , Paros: Paroikia , Syros: Ermoupoli , Tinos: Tinos , Thira: Thira

kuzhinë

Specialitete lokale e Cyclades përfshijnë: Brantada , Fava santorinis (bërë nga Lathyrus clymenum) , Fourtalia (Andros) , Kalasouna (Naxos) , Kalogeros (Naxos) , kakavia (supë) , Ladopita , pjatë, ngjashme me lountza qipriote , Mastelo (Sifnos) , Strapatsada , Lazarakia (ëmbëlsirë) , një udhëheqës (ëmbëlsirë)

30 vjet ne tani ofrojnë udhëtime në destinacione të veçantë , festë , relaksimit dhe dasmës udhëtime ekzotike , individualisht dhe kolektivisht në normat e lirë!

Loading Maps
Pamje
normal mesnatë Family Fest dark Open breg lumi poet
Vendndodhja e mia Ekran i plotë

Shkojme!!

Jo atë që ju po kërkoni? Provoni kërkimin tuaj përsëri

Ne nuk kemi ndonjë ofertë për momentin për këtë vend, por ne mund të bëjë një ofertë për këtë destinacion vetëm për ju! Të gjithë ju duhet të bëni është të plotësoni formularin e mëposhtëm.

Emri juaj (*):

Emri juaj e fundit (*):

Emaili juaj (*):

tel tuaj. numër:

Data e mbërritjes:    

Të rriturit (*):    fëmijë:  

Mesazhi juaj:

Më pëlqen të më lejoni të dinë në lidhje me programet tuaja:

Duke dërguar këtë mesazh ju të pranoni Kushtet e përgjithshme të udhëtimit - Tour Pjesëmarrja, the Politika e privatësisë dhe Kushtet e përdorimit të internetit greecel.com.



(*) Fushat e kërkuara


  Kërko për Aktivitetit

  Jo atë që ju po kërkoni? Provoni kërkimin tuaj përsëri

  Gjej hotele të lirë, merret në dhoma, dhe zbritje hotele me ne!

  Kliko këtu dhe të bëjë atë të thjeshtë për të librit tjetër qëndrimit tuaj hotel. Nëse jeni të udhëtojnë për biznes apo kënaqësi, ne ju japin me disa nga marrëveshjet më të mira të hoteleve!


   Kërko për Hotele

   Jo atë që ju po kërkoni? Provoni kërkimin tuaj përsëri