Tours > Cape Sounion

Informations about Cape Sounion

Tempulli i Poseidonit
Grekët e lashtë e dinte se si për të zgjedhur një vend për një tempull. Askund tjetër nuk është kjo më e qartë se sa në Cape Sounion, 70km në jug të Athinës, ku Tempulli i Poseidonit qëndron në një nxitje të thepisur që zhytet 65 milion deri në det. ndërtuar në 444 BC në të njëjtën kohë si Partenoni, ajo është e ndërtuar me mermer lokale nga Agrilesa dhe shtyllat e saj i hollë - të cilat 16 mbesin - janë dorik. Mendohet se tempulli është ndërtuar nga Ictinus, arkitekti i tempullit të Hephaestus në Agora e lashtë të Athinës. Tempulli duket shkëlqen bardhë kur shihet nga deti dhe është i dukshëm nga një distancë të gjatë. Ajo i dha ngushëllim i madh për detarë në kohët e lashta; ata e dinin se ishin gati në shtëpi, kur ata e panë atë. Pikëpamjet nga tempull janë po aq mbresëlënëse. Në një ditë të qartë, ju mund të shihni Kea, Kythnos dhe Serifos në juglindje, dhe Aegina dhe Peloponezit në perëndim. Site gjithashtu përmban eshtrat pakët
i propylon, një kullë të fortifikuar, dhe, në verilindje, një tempull i shekullit të 6-të Athena.
Mundohuni për të vizituar herët në mëngjes para se autobusët turistike mbërrijnë - ose të shkojnë atje për të perëndimit të diellit - në qoftë se ju dëshironi që të kënaq ndjenjat
e linjave të Bajronit nga Don Juan: "Vendin më të pjerrta mermeri Sunium-së, Ku asgjë shpëtuar valët dhe unë, May hear our mutual murmurs sweep…’. Byron është marrë aq shumë nga Sounion se ai gdhendur emrin e tij në një prej kolonave - fatkeqësisht shumë të tjerë kanë ndjekur shembullin.
Ka disa taverna vetëm nën faqe, nëse ju doni të kombinuar një vizitë me drekë dhe një notuar.

30 vjet ne tani ofrojnë udhëtime në destinacione të veçantë , festë , relaksimit dhe dasmës udhëtime ekzotike , individualisht dhe kolektivisht në normat e lirë!

Loading Maps
Pamje
normal mesnatë Family Fest dark Open breg lumi poet
Vendndodhja e mia Ekran i plotë

Shkojme!!

Jo atë që ju po kërkoni? Provoni kërkimin tuaj përsëri

Ne nuk kemi ndonjë ofertë për momentin për këtë vend, por ne mund të bëjë një ofertë për këtë destinacion vetëm për ju! Të gjithë ju duhet të bëni është të plotësoni formularin e mëposhtëm.

Emri juaj (*):

Emri juaj e fundit (*):

Emaili juaj (*):

tel tuaj. numër:

Data e mbërritjes:    

Të rriturit (*):    fëmijë:  

Mesazhi juaj:

Më pëlqen të më lejoni të dinë në lidhje me programet tuaja:

Duke dërguar këtë mesazh ju të pranoni Kushtet e përgjithshme të udhëtimit - Tour Pjesëmarrja, the Politika e privatësisë dhe Kushtet e përdorimit të internetit greecel.com.(*) Fushat e kërkuara


  Kërko për Aktivitetit

  Jo atë që ju po kërkoni? Provoni kërkimin tuaj përsëri

  Gjej hotele të lirë, merret në dhoma, dhe zbritje hotele me ne!

  Kliko këtu dhe të bëjë atë të thjeshtë për të librit tjetër qëndrimit tuaj hotel. Nëse jeni të udhëtojnë për biznes apo kënaqësi, ne ju japin me disa nga marrëveshjet më të mira të hoteleve!


   Kërko për Hotele

   Jo atë që ju po kërkoni? Provoni kërkimin tuaj përsëri