Tours > Attica

Information about Attica

Attica (grek: Attica) është një rajon historik që përfshin qytetin e Athinës, the kryeqyteti i Greqisë. Rajoni historike është përqëndruar mbi të Gadishulli Attic, cilat projekte në të Deti Egje. Rajoni moderne administrative e Atikës është më i gjerë se rajoni historik dhe përfshin Saronik Islands, Cythera, dhe Komuna e Troizinia në anën kontinentale Peloponezit. Historia e Atikës është e lidhur ngushtë me atë të Athinës, që, nga periudhës klasike, ishte një nga qytetet më të rëndësishme në botën e lashtë.

Lake Marathon
Attica është një gadishull trekëndësh jutting në Detin Egje. Ajo është e ndarë natyrshëm në veri nga Boeotia nga 10 im (16 km) varg të gjatë Kithairon mountain. Në perëndim, ajo kufizohet nga deti dhe kanalit të Korinthit. Saronik Gjirit shtrihet në jug, dhe ishullin e Euboea qëndron jashtë veriun dhe territorin e lindore. Malet ndarë gadishullin në fushat e Pedias, Mesogaia, dhe Thriasion. Malet e Atikës janë Hymettus, pjesa lindore e Geraneia, Parnitha (mali më i lartë i Atikës), Aigaleo dhe Penteli. Katër male-Aigaleo, Parnitha, Penteli dhe Hymettus (clockwise nga jugperëndim)-delineate rrafshinën kodrinore në të cilën Metroplex Athinë-Pire tani përhapet. Fusha e Mesogaía, tani quhet Mesógeia, shtrihet në lindje të malit Hymettus dhe është i detyruar të veriut nga ultësirë ​​e malit Penteli, në lindje nga Euboean Gjirit dhe malin Myrrhinous (Merenta modern), dhe në jug nga malet e Laurium (Lavrio modern). Athinë’ rezervuar uji, Lake Marathon, është një liqen artificial krijuar nga damming në 1920. Pisha dhe pyje bredhi mbulojnë zonën përreth Parnitha. Hymettus, Penteli, Myrrhinous dhe Laurium janë pyllëzuar me pisha, ndërsa pjesa tjetër janë të mbuluara me shkurre.
Kifisos është lumi më i gjatë i Atikës.
Sipas Platonit, Kufijtë e lashtë Attica u fiksuar nga isthmus, dhe, në drejtim të kontinentit, që zgjatet aq sa lartësitë e Cithaeron dhe Parnes. Vija kufitare zbrisnin në drejtim të detit, kufizohet me rrethin e Oropus në të djathtë dhe nga ana e lumit Asopus në të majtë.

histori

historia e lashtë

Tempulli i Poseidonit (c.440 B.C.) në Cape Sounion, pika më jugore e Atikës.
gjatë antikitetit, athinasit u mburr për të qenë 'autoktone', që do të thotë se ata ishin banorët e parë të zonës dhe të mos kishte lëvizur në Atikë nga një vend tjetër. Traditat e tanishme në periudhën klasike tregoi se, gjatë Mesjetës greke, Attica ishte bërë streha e Ionians, i cili i përkiste një fisi nga Peloponezit verior. me sa duket, Ionians kishte qenë i detyruar nga vendi i tyre nga ana e Achaeans, i cili kishte qenë i detyruar nga atdheu i tyre nga Dorian invasion.Supposedly, Ionians integruar me Atticans lashtë, Kush, më pas, konsideronin veten pjesë e fisit Jon dhe foli dialektin Jon. Shumë jonianët më vonë u largua Attica të kolonizuar bregdetin Egje të Azisë së Vogël dhe për të krijuar të dymbëdhjetë qytete Ionia.
Gjatë periudhës miken, të Atticans jetuar në shoqëritë autonome bujqësore. Vendet kryesore ku janë gjetur mbetjet parahistorike janë Marathon, Rafina, nea Makri, Bruron, Thorikos, Agios Kosmas, Eleusis, Menidi, Markopoulo, Sparta, Aphidnae dhe Athina. Të gjitha këto vendbanime lulëzoi gjatë periudhës miken. Sipas traditës, Attica përbëhet dymbëdhjetë komunitete të vogla gjatë sundimit të Cecrops, Jon mbreti legjendar i Atikës, dhe këto u përfshinë më vonë në një shtet të athinase gjatë sundimit të Theseus, mitik mbreti i Athinës. historianët modernë e konsiderojnë atë më shumë të ngjarë se komunitetet u përfshinë në mënyrë progresive në një shtet athinase gjatë 8 dhe shekujt e 7-të para Krishtit.
Deri në shekullin e 6 pes, familje aristokratike jetuar një jetë të pavarur në periferi. Vetëm pas tiranisë Peisistratos dhe reformat e zbatuara nga Cleisthenes bënë komunitetet lokale humbasin pavarësinë e tyre dhe të dorëzohej ndaj qeverisë qendrore në Athinë. Si rezultat i këtyre reformave, Attica ishte e ndarë në rreth njëqind komunave, të demes (dēmoi, komunë), dhe gjithashtu në tre sektorë të mëdha: Qyteti (qytet), i cili përbëhet fushat e Athinës, Imitos gjithshtu, Aegaleo dhe këmbë të malit Parnes, Bregu (bregdet), që përfshinte zonën midis Eleusis dhe Kepi Sounion dhe zonën rreth qytetit (Brendshme-Mesoghaia), banuar nga njerëzit që jetojnë në veri të malit Parnitha, Penteliko dhe zona në lindje të malit të Hymettus. kryesisht, çdo njësi qytetare do të përfshijë pjesë të barabartë të banorëve të qytetit, detarë, dhe fermerët. A "trittýs" (“i tretë”) e çdo sektor përbënte një fis. si pasojë, Attica përbërë dhjetë fise;.
fortesa
Gjatë periudhës klasike, Athina është fortifikuar në veri nga kalanë e Eleutherae, e cila është e ruajtur mirë. fortesa të tjera janë ato të Oenoe, Decelea dhe Aphidnae. Për të mbrojtur minierat në Laurium, ne bregdet, Athina është fortifikuar me mure në Rhamnus, Thoricus, Sounion, Anavyssos, Piraeus, dhe Eleusis.
Vendet e adhuroj
Edhe pse rrënojat arkeologjike janë gjetur në pothuajse gjithë zonën e Atikës në, më të rëndësishme janë ato që gjenden në Eleusis. Adhurimi i perëndesha Demeter dhe Cora, duke filluar në periudhën miken, vazhdoi deri në vitet e vona të antikitetit.
Shumë lloje të tjera të adhurimit mund të gjurmohen në parahistorinë. Për shembull, adhurimi i Pan dhe Nimfa ishte e zakonshme në shumë fusha të Atikës të tilla si maratonën, Parnes dhe Imitos gjithshtu. Perëndia i verës, Dionysus, adhurohej kryesisht në fushën e Icaria, tani periferi të Dionisit. Iphigeneia dhe Artemis u adhuruan në Brauron, Artemis në Rafinës, Athena në Sounion, Aphrodite në Jera Odos, dhe Apollo në Daphne.
Festivali i Chalceia u festohet çdo vjeshtë në Atikë. Festivali i nderuar perënditë Hephaestus dhe Athena Ergane.
periudha mesjetare
Pas periudhës së antikitetit, Attica erdhi nën Roman, Bizantin, Venetian, dhe sundimi osman. Gjatë periudhës bizantine, Athina u pushtua nga barbarët në bazë të urdhrave të Alaric në 396 pas Krishtit. Popullsia e Atikës zvogëluar në krahasim me zonën fqinje të Boeotia.
Faqet e datës historike të interesit në shekujt e 11 dhe 12, kur Attica ishte nën sundimin e frankëve. Manastiri i madh i Dafni, që ishte ndërtuar nën sundimin Justiniani I-së, është një rast i izoluar që nuk tregon një zhvillim të gjerë të Atikës gjatë periudhës bizantine. Ne anen tjeter, ndërtesat e ndërtuara gjatë shekujve 11 dhe 12 tregojnë një zhvillim më të madh që vazhdoi gjatë sundimit të frankëve, i cili nuk ka imponuar sundimin e rreptë.
Gjatë sundimit osman, Athina ka gëzuar disa të drejta. megjithatë, që nuk ishte rasti për fshatrat e Atikës. zona të mëdha të pushtuar nga turqit, të cilët terrorizuan popullsinë me ndihmën e spahis. Manastiret e Atikës ka luajtur një rol të rëndësishëm në ruajtjen e elementit grek të fshatrave.
Në dritën e pushtuesve të saj, Attica arritur të ruajë traditat e saj. Ky fakt e dëshmon ruajtja e toponimeve të lashta të tilla si Oropos, Dionysus, Eleusis, dhe Marathon. Gjatë Luftës Greke për Pavarësi, fshatarët e Atikës ishin të parët që revoltë (prill 1821), dhe ata pushtuan Athinën dhe konfiskuar të Akropolit se është dorëzuar për grekët në qershor, 1822.
Attica pas 1829
Attica ka, që prej 1829, përkiste shtetit të pavarur grek. nga 1834, Athina ishte refounded dhe e bëri kryeqytetin e ri grek (lëvizur nga Nafplio në Argolis), dhe njerëzit nga pjesë të tjera të Greqisë gradualisht filloi të ripopulluar Attica. Rritje më dramatike erdhi me refugjatët grekë nga Anadolli pas shkëmbimeve të popullsisë midis Greqisë dhe Turqisë sipas Traktatit të Lozanës. sot, shumë e Atikës është zënë nga Athina urbane. Rajoni modern grek i Atikës përfshin klasike Attica si dhe Ishujt Saronik, një pjesë e vogël e Peloponezit rreth Troezen, dhe Island Jon i Cythera.
klimë
Attica gëzon një klimë mesdhetare. Ajo ka një të dallueshme, gjatë, Periudha e thatë në verë dhe një të shkurtër, Periudha e lagësht në dimër. Reshjet e lartë është përjetuar gjatë muajve të dimrit. Pjesa jugore e gadishullit ka një të nxehtë, gjysmë të thata klimës.

30 vjet ne tani ofrojnë udhëtime në destinacione të veçantë , festë , relaksimit dhe dasmës udhëtime ekzotike , individualisht dhe kolektivisht në normat e lirë!

Loading Maps
Pamje
normal mesnatë Family Fest dark Open breg lumi poet
Vendndodhja e mia Ekran i plotë

Shkojme!!

Jo atë që ju po kërkoni? Provoni kërkimin tuaj përsëri

Ne nuk kemi ndonjë ofertë për momentin për këtë vend, por ne mund të bëjë një ofertë për këtë destinacion vetëm për ju! Të gjithë ju duhet të bëni është të plotësoni formularin e mëposhtëm.

Emri juaj (*):

Emri juaj e fundit (*):

Emaili juaj (*):

tel tuaj. numër:

Data e mbërritjes:    

Të rriturit (*):    fëmijë:  

Mesazhi juaj:

Më pëlqen të më lejoni të dinë në lidhje me programet tuaja:

Duke dërguar këtë mesazh ju të pranoni Kushtet e përgjithshme të udhëtimit - Tour Pjesëmarrja, the Politika e privatësisë dhe Kushtet e përdorimit të internetit greecel.com.(*) Fushat e kërkuara


  Kërko për Aktivitetit

  Jo atë që ju po kërkoni? Provoni kërkimin tuaj përsëri

  Gjej hotele të lirë, merret në dhoma, dhe zbritje hotele me ne!

  Kliko këtu dhe të bëjë atë të thjeshtë për të librit tjetër qëndrimit tuaj hotel. Nëse jeni të udhëtojnë për biznes apo kënaqësi, ne ju japin me disa nga marrëveshjet më të mira të hoteleve!


   Kërko për Hotele

   Jo atë që ju po kërkoni? Provoni kërkimin tuaj përsëri