Tours > Heraklion – Irakleio

Informations about Heraklion - Irakleio

Kapitali i Kretës Iraklio (ee-rah-Klee-oh), quajtur edhe Heraklion, është një qytet plot jetë modern dhe i pestë më i madh në Greqi. plot tension, densely populated Iraklio lacks the architectural charm of Hania and Rethymno but is nonetheless a dynamic city. It has a lively city centre, dyqane elegant, restorante të cilësisë dhe kafene gumëzhimë. Vazhdimi rizhvillimin e ujore dhe rrugëve të reja po ndihmojnë për ta bërë qytetin më tërheqëse. Porti sheh një procesion të vazhdueshëm të trageteve, ndërsa avionët çarter sjellë mijëra vizitorë në Kretë çdo vit nëpërmjet Iraklio. Pranë rrënojat Minoan e Knossos janë drawcard madh, ndërsa horizonte të mëtejshme në brendësi baritor të kodrave, plot me pemë ulliri dhe rrushi, mbizotërojnë në atë që është rajoni kryesor të Kretës verë-prodhimin.

histori
Arabët të cilët sunduan Crete nga AD 824 për vitin 961 ishin të parët për të qeverisur nga faqja e Iraklio moderne. It was known then as El Khandak, pas hendek i thellë që e rrethonte qytetin, dhe ishte reputedly kryeqyteti robi-tregtar të Mesdheut lindor.
El Khandak bë Khandakos pasi trupat bizantine në fund dislodged arabët, and then Candia under the Venetians who ruled the island for more than 400 vjet. Ndërsa turqit shpejt pushtuan mbrojtjet veneciane në Hania dhe Rethymno, fortifikimet Candia e përballoi një rrethimi 21-vjeçar para se në fund dorëzohej në 1669.
Hania u bë kryeqyteti i Kretës pavarur në fund të sundimit turk në 1898, dhe Candia u emërtua Iraklio. Because of its central location, Iraklio u bë një qendër tregtare, dhe rifilloi pozitën e saj si qendër administrative e ishullit në 1971.
Qyteti pësoi rëndë në Luftën e Dytë Botërore, kur pjesa më e madhe e qytetit të vjetër veneciane dhe turke u shkatërrua nga bombardimet.

30 vjet ne tani ofrojnë udhëtime në destinacione të veçantë , festë , relaksimit dhe dasmës udhëtime ekzotike , individualisht dhe kolektivisht në normat e lirë!

Loading Maps
Pamje
normal mesnatë Family Fest dark Open breg lumi poet
Vendndodhja e mia Ekran i plotë
Ne nuk kemi ndonjë ofertë për momentin për këtë vend, por ne mund të bëjë një ofertë të udhëtimit për këtë destinacion vetëm për ju! Të gjithë ju duhet të bëni është të plotësoni formularin e mëposhtëm.

Emri juaj (*):

Emri juaj e fundit (*):

Emaili juaj (*):

tel tuaj. numër:

Data e mbërritjes:    

Të rriturit (*):    fëmijë:  

Mesazhi juaj:

Më pëlqen të më lejoni të dinë në lidhje me programet tuaja:

Duke dërguar këtë mesazh ju të pranoni Kushtet e përgjithshme të udhëtimit - Tour Pjesëmarrja, the Politika e privatësisë dhe Kushtet e përdorimit të internetit greecel.com.(*) Fushat e kërkuara


  Shkojme!!

  Jo atë që ju po kërkoni? Provoni kërkimin tuaj përsëri

  Ne nuk kemi ndonjë ofertë për momentin për këtë vend, por ne mund të bëjë një ofertë për këtë destinacion vetëm për ju! Të gjithë ju duhet të bëni është të plotësoni formularin e mëposhtëm.

  Emri juaj (*):

  Emri juaj e fundit (*):

  Emaili juaj (*):

  tel tuaj. numër:

  Data e mbërritjes:    

  Të rriturit (*):    fëmijë:  

  Mesazhi juaj:

  Më pëlqen të më lejoni të dinë në lidhje me programet tuaja:

  Duke dërguar këtë mesazh ju të pranoni Kushtet e përgjithshme të udhëtimit - Tour Pjesëmarrja, the Politika e privatësisë dhe Kushtet e përdorimit të internetit greecel.com.  (*) Fushat e kërkuara


   Kërko për Aktivitetit

   Jo atë që ju po kërkoni? Provoni kërkimin tuaj përsëri

   Gjej hotele të lirë, merret në dhoma, dhe zbritje hotele me ne!

   Kliko këtu dhe të bëjë atë të thjeshtë për të librit tjetër qëndrimit tuaj hotel. Nëse jeni të udhëtojnë për biznes apo kënaqësi, ne ju japin me disa nga marrëveshjet më të mira të hoteleve!


    Kërko për Hotele

    Jo atë që ju po kërkoni? Provoni kërkimin tuaj përsëri