kategori: Kretë

Heraklion – Iraklio

Kapitali i Kretës Iraklio (ee-rah-Klee-oh), quajtur edhe Heraklion, është një qytet plot jetë modern dhe i pestë më i madh në Greqi. plot tension, densely populated Iraklio lacks the architectural charm of Hania and Rethymno but is nonetheless a dynamic city. It has a lively city centre, dyqane elegant, restorante të cilësisë dhe kafene gumëzhimë. Continuing redevelopment of the waterfront and new roads

Lexo më shumë

Kretë

Crete është më shumë si një vend i vogël se një ishull grek. Kjo nuk është vetëm ishulli më i madh i Greqisë, por ndoshta më interesante dhe të ndryshme. Historia e shquar të Kretës është e dukshme në të gjithë ishullin, nga rrënojat e pallateve Minoan, fortesa veneciane, xhami të vjetra dhe manastire bizantine në shpellën që është vendlindja legjendar i Zeusit.

Lexo më shumë