Tours> Sofia

Informacione rreth Sofje

Sofja është kryeqyteti i Bullgarisë dhe qyteti më i madh i saj. Themeluar mijëra vjet më parë, sot qyteti vazhdon të zhvillohet si qendër kulturore dhe ekonomike të vendit. tani, Qyteti ka një popullsi prej 1,250,000.

Sofia është e vendosur në pjesën perëndimore të vendit, në The Sofje thjeshtë dhe në shpatet e ulëta të malit Vitosha. Lartësia mesatare e qytetit është 550 metra mbi nivelin e detit, klima është e moderuar dhe kontinentale, karakterizohet me dimër të ftohtë dhe verë relativisht të ftohtë. Temperatura mesatare e janarit është 1 shkallë nën zero frequency shpeshtësia, dhe mesatare temperatura korriku është 20 gradë Celsius.

Qyteti është i vendosur në një udhëkryq strategjik. Rruga nga Evropa perëndimore në Stamboll kalon nëpër Sofje përmes Beograd dhe Shkup, pastaj përmes Plovdiv në Turqi. Sofia gjithashtu lidh Lindjen e Afërt dhe Lindja e Mesme, shtrirë në mes brigjet e Danubit dhe në brigjet e detit të Bardhë, në njërën anë, dhe në mes të Detit të Zi dhe Adriatikut në anën tjetër.

Sofja është relativisht e afërt me kryeqytetet e shumicës së vendeve të Ballkanit: Ankaraja është 1,012 km; Athina është 837 km; Beograd është 374 km; Bukureshti është 395 km; Zagrebi është 762 km; Ljubljana është 897 km; Sarajeva është 549 km; Shkupi është 239 km; Tirana është 553 km.

Tre freeways të fillojë në Sofje: Trakia, Lyulin, dhe Hemus. Aeroporti Sofia ofron udhëtarët me lidhje të përshtatshëm për të gjitha qytetet e mëdha evropiane, dhe nga treni qendrore stacion dhe stacion autobusi pasagjerët mund të arrijnë çdo destinacion në vend.

Sofia ruan shumë monumente të vlefshme për të kaluarën e saj të gjatë dhe të mirënjohur. Vizitorët eksploruar rrugët e qytetit mund të shohin mbetjet e portës lindore nga ditët kur Sofia ishte Serdika dhe Sredets, që daton nga 2-4 shekujt CE. Këto mbetje janë të ekspozuara në nënkalimit që lidh pallatin presidencial dhe Këshilli i Ministrave, rrethuar nga dyqane shesin suvenire tradicionale bullgare dhe ujë trëndafili.

30 vjet ne tani ofrojnë udhëtime në destinacione të veçantë , festë , relaksimit dhe dasmës udhëtime ekzotike , individualisht dhe kolektivisht në normat e lirë!

Loading Maps
Pamje
normal mesnatë Family Fest dark Open breg lumi poet
Vendndodhja e mia Ekran i plotë

Shkojme!!

Jo atë që ju po kërkoni? Provoni kërkimin tuaj përsëri

Ne nuk kemi ndonjë ofertë për momentin për këtë vend, por ne mund të bëjë një ofertë për këtë destinacion vetëm për ju! Të gjithë ju duhet të bëni është të plotësoni formularin e mëposhtëm.

Emri juaj (*):

Emri juaj e fundit (*):

Emaili juaj (*):

tel tuaj. numër:

Data e mbërritjes:    

Të rriturit (*):    fëmijë:  

Mesazhi juaj:

Më pëlqen të më lejoni të dinë në lidhje me programet tuaja:

Duke dërguar këtë mesazh ju të pranoni Kushtet e përgjithshme të udhëtimit - Tour Pjesëmarrja, the Politika e privatësisë dhe Kushtet e përdorimit të internetit greecel.com.(*) Fushat e kërkuara


  Kërko për Aktivitetit

  Jo atë që ju po kërkoni? Provoni kërkimin tuaj përsëri

  Gjej hotele të lirë, merret në dhoma, dhe zbritje hotele me ne!

  Kliko këtu dhe të bëjë atë të thjeshtë për të librit tjetër qëndrimit tuaj hotel. Nëse jeni të udhëtojnë për biznes apo kënaqësi, ne ju japin me disa nga marrëveshjet më të mira të hoteleve!


   Kërko për Hotele

   Jo atë që ju po kërkoni? Provoni kërkimin tuaj përsëri