kategori: Greqi – Hellas

Heraklion – Iraklio

Kapitali i Kretës Iraklio (ee-rah-Klee-oh), quajtur edhe Heraklion, është një qytet plot jetë modern dhe i pestë më i madh në Greqi. plot tension, densely populated Iraklio lacks the architectural charm of Hania and Rethymno but is nonetheless a dynamic city. It has a lively city centre, dyqane elegant, restorante të cilësisë dhe kafene gumëzhimë. Continuing redevelopment of the waterfront and new roads

Lexo më shumë

Zakynthos

Zakynthos (zahk-in-thos), i njohur gjithashtu si Zante, ka një personalitet të ndarë. gjeografia e saj është malore dhe shkëmbore në perëndim, me një fushë pjellore në lindje. Ndërsa në perëndim të ishullit mbetet kryesisht i paprishur, zonat e saj lindore bregdetare janë viktimë e manifestimeve më të këqija të turizmit paketë. Turizmi po rrezikon breshkë breshkë uji (Shiko

Lexo më shumë

Cape Sounion

Temple e Poseidonit grekëve të lashtë e dinte se si për të zgjedhur një vend për një tempull. Askund tjetër nuk është kjo më e qartë se sa në Cape Sounion, 70km në jug të Athinës, ku Tempulli i Poseidonit qëndron në një nxitje të thepisur që zhytet 65 milion deri në det. ndërtuar në 444 BC në të njëjtën kohë si

Lexo më shumë

Delos

Të Cyclades përmbushin emrin e tyre kolektive (kyklos) duke encircling ishullin e shenjtë të Delos, por Mykonos kthetrat ishullin xhelozi për zemrën e saj. Delos nuk ka popullsi të përhershme dhe është një kontrast qetësues për gjallërinë e vazhdueshme të Mykonos moderne, edhe pse në verë të lartë të ndajnë të gjitha me vizitorët tjerë. Ishulli është një

Lexo më shumë

Mykonos

Mykonos ndrit fat të mirë nën diell dhe mbart reputacionin e saj joshës dhe kampin me stil, por expensively kështu. Nën shkëlqim ky është një vend simpatik dhe jashtëzakonisht zbavitëse ku përzierje ndonjëherë furishëm e pushuesve të mirë në kohë, turmat anije dalje në det, rregulluese fashionistas dhe preening famshëm është nënshtruar magjike nga charms kubizëm të qytetit Mykonos, një tradicionale

Lexo më shumë

çift (ishull)

çift (grek: burime) është vend i vogël grek ishull-palë në pjesën jugore të Gjirit Saronik, për 58 km (36 im) (31 milje detare) në jug nga Pire dhe të ndara nga të Peloponezit me një 200 m (656 ft) kanal të gjerë të detit, me qytetin e Galatas në kontinent përtej ngushticës. Its surface area

Lexo më shumë

Hidra (ishull)

Hydra është një nga ishujt Saronik të Greqisë, ndodhet në detin Egje në mes të Gjirit Saronik dhe Argolic Gjirit. Ajo është e ndarë nga Peloponezit me një rrip të ngushtë e ujit. Në kohët e lashta, ishulli ishte i njohur si Hydrea (Hydrea, rrjedh nga fjala greke për “ujë”), një referencë për

Lexo më shumë

Saronik Islands

Ishujt Saronik apo Argo-Saronik Islands është një arkipelag në Greqi, emrin e Gjirit Saronik në të cilën ato janë të vendosura, vetëm jashtë kontinent greke. Ishujt kryesore e banuara të këtij grupi janë Salamis (ku marina e lashtë greke mundi persët në betejën e Salaminës), Aegina, Agistri, dhe Poros. The islands of

Lexo më shumë

Tripoli

Historia e dhunshme të kohëve të fundit të kapitalit Arkadia-së, Tripoli (tree-po-lee), është në kontrast të plotë me rrethinat e saj të qetë rurale. Në 1821, gjatë Luftës së Pavarësisë, qyteti u pushtua nga Kolokotronis dhe e saj 10,000 banorë turq masakruan. The Turks retook the town three years later, dhe djegur atë në tokë para se të tërhequr në 1828.

Lexo më shumë

Nafplio

Sekreti është rreth Nafplio, një nga prettiest Greqisë dhe shumica e qyteteve romantike. Ajo zë një vend nokaut - në një port të vogël nën pjesën më të madhe tmerrshëm të kalasë Palamidi - dhe është graced me rrugë të ngushta tërheqëse, shtëpi elegante veneciane, pallate neoklasike me ballkone lule-bedecked, dhe muzetë interesante. Overseas visitors have caught

Lexo më shumë

Mycenae

Fshati modern i Mikenës (Mih-keenes), 12km në veri të Argos dhe vetëm në lindje të rrugës kryesore Argos-Corinth, është i drejtuar drejt një luzmë e turistëve që vizitojnë paketës Mikenës lashtë dhe ka pak për të rekomanduar se përveç afërsisë me vendin e lashtë, 2km në veri. Nuk ka strehim në rrugën e vet kryesore.

Lexo më shumë

Argos

Argos është më i vjetër qyteti i banuar vazhdimisht në Greqi (që shtrihen prapa një habitshme 6000 vjet). Sot gjurmët më të lavdisë gënjeshtër e saj të fundit varrosur nën qytetin modern ekzistues. Argos është lënë në hije nga fqinji i saj më i afërt, Nafplio, që e bën një bazë shumë më tërheqës për të eksploruar rajonin. Argos itself is mainly used by visitors

Lexo më shumë

Olympia

Me dyqane të panumërta mbiçmuara suveniresh dhe eateries, fshati modern i Olimpia (o-lim-bee-ah) kënaq unashamedly për qindra e mijëra turistë të cilët vazhdimisht përhap nëpër këtu në rrugën e tyre në Olimpian e vjetër. Pavaresisht kesaj, qyteti është larg nga kiç. Beyond rrugët me gjethe të mirë-mbajtur disa walks even leafier, duke përfshirë edhe atë përgjatë

Lexo më shumë

Pella

Vendlindja e Aleksandrit të Madh, Pella përfshin rrugën Thessaloniki-Edesa, dhe përmban mozaik spektakolare. Pella u bë kryeqyteti i Maqedonisë nën Mbreti Archelaos (i cili sundoi nga 413 BC për 399 BC), pse kryeqytetin e vjetër të Aigai (Vergina) mbeti cemetery.Created mbretërore me ngjyrë natyrale, Subtly kundërta gurë, mozaikët përshkruajnë skena mitologjike. Ato u krijuan

Lexo më shumë

Vergina

Vergina (ver-yee-nah), 11km në juglindje të Veria, është vendi legjendar i varrimit të mbretërve të Maqedonisë, dhe kapitali i tyre i parë (lashtë Aigai). Në 336 BC, në dasmën e vajzës së tij Kleopatra, Filipi II u vra këtu. Të paktën të ftuarit ishin tashmë atje. Kjo faqe Trashëgimisë Botërore-listuara është quajtur edhe varret mbretërore. Një vendkalim

Lexo më shumë

Meteora – Kalambaka

Meteora (shakull-of-the-Rah) është një vend i jashtëzakonshëm, dhe një nga më të vizituar në të gjithë Greqinë. Të bedenat masive të shkëmbinjve të qetë janë të lashtë dhe ende mund të jetë vendosur për një futuristic science fiction përrallë. Manastiret në majë tyre të shtuar në këtë peizazh të çuditshme dhe të bukur. Çdo manastir është ndërtuar rreth një oborr qendror

Lexo më shumë

Dodecanese

I lidhur jashtë përgjatë bregdetit të Turqisë perëndimore, si stolira mbi një det të padurueshme akuamarin, Dodekanezë dy hyrje dhe për të tërhequr assers-nga - shumë prej të cilëve kthehen vit pas viti për shembull disa nga ishujt më të kulturore dhe gjeografikisht të ndryshme në Egje. këto 18 ishujt (duke përfshirë satelitët) janë një njësi për vetveten. Under

Lexo më shumë

Greqia Qendrore

Nuk është rastësi se terreni i thyer i Greqisë qendrore ishte vendosur për betejat heroike midis perëndive dhe njerëzve. Udhëtimet në këtë rajon të sigurojë glimpses e karakterit thelbësor të popullit grek, së bashku me shumë aventura në natyrë dhe peizazheve të paharrueshme. Rrënojat në Delphi, where Alexander the Great sought the advice

Lexo më shumë

Kretë

Crete është më shumë si një vend i vogël se një ishull grek. Kjo nuk është vetëm ishulli më i madh i Greqisë, por ndoshta më interesante dhe të ndryshme. Historia e shquar të Kretës është e dukshme në të gjithë ishullin, nga rrënojat e pallateve Minoan, fortesa veneciane, xhami të vjetra dhe manastire bizantine në shpellën që është vendlindja legjendar i Zeusit.

Lexo më shumë

Thesalisë

Rajoni i Thesalisë zë më të madhe të Greqisë lindje-qendrore midis Malet Pindi dhe Detit Egje, kufizohet nga Sterea Ellada në jug dhe Maqedonisë në veri. Ai krenohet me dy prej fenomeneve më të mëdha natyrore të Greqisë: manastiri – Pyjet capped shkëmbore të Meteora, dhe Pelion Peninsula harlisur, home to restored pensions

Lexo më shumë

Ionian Islands

Është e vështirë të mos bjerë për ishujt e Jonit, një arkipelag që shtrihej poshtë bregut perëndimor të Greqisë kontinentale dhe përfshin Corfu, Paxi, Lefkada, Ithaki, Kefallonia dhe Zakynthos. Zbulimi këto ishuj është një odise tantalizing. Bukuria e tyre natyrore përqafon vizitor - Asherimët mëdha ullirit, intriguing mountainscapes and iridescent waters of the Ionian

Lexo më shumë

Epiri

Koha lëviz më ngadalë në Epir, preokupuar si ajo është me e lartë, brooding Pindos Malet që përbëjnë masa e saj në brendësi. Për mijëra vjet, këto male kanë ruajtur civilizimeve dhe pushtuesit të hutuar. Pjesë e kësaj hapësirë ​​të tmerrshëm, centred around the stunning 12km-long Vikos Gorge – said to be the world’s deepest – is

Lexo më shumë

Traki

Përshtatur nga male me gjethe në veri dhe perëndim, një lumë dredha-dredha në lindje, dhe një bregdet të gjatë Deti Egje në jug, Traki (thraaa- burrat) është një nga zonat më të goditura, por më pak të vizituara Greqisë, një rrethina të ndryshme të keneta dhe pyje fshehin zogj të rrallë, një sundim i lashtë me ngjyrë nga luledielli, tobacco and wheat

Lexo më shumë

Thessaloniki

Nëse ju jeni do të mburrem kudo në Greqinë Veriore, Thessaloniki (Thesalonikasve-ah-lo-nee-kih) është vendi për të bërë atë. qyteti i dytë i Greqisë, dhe kryeqytetin e saj kulturore, Thessaloniki (quajtur edhe Salonica) ju lejon të kënaq në ushqim gjobë, ëmbëlsirat mëkatare, shopping ultra-elegant, një natës energjik dhe shumë koncerte, partitë, tregon artit dhe ngjarje shumë se ju mund të mbani mend.

Lexo më shumë

Maqedoni

rajoni më i madh dhe më të ndryshme në Greqi, Maqedoni (mah-Keh-do-nee-ah) gjithashtu mburret me qytetin e dytë të vendit, elegant Thessaloniki. Është një vend me të dy bukuri natyrore dhe një histori të thellë, dhe të dy janë të ndërthurura shpesh. Mt Olympus, Maja më e lartë e Greqisë (2918m), is both the fabled refuge of the ancient Greek gods and an excellent hiking destination,

Lexo më shumë

Korinthos

modern Corinth (I-mirë-thoss), gjendet 6km në perëndim të Kanalit të Korintit, është kryeqyteti administrativ i prefekturës Corinthia. Qyteti është ndërtuar këtu pasi qyteti i vjetër u shkatërrua nga një tërmet në 1858. Qyteti i ri u shkatërrua nga një tjetër, po aq i dhunshëm dhe i dëmshëm, tërmeti në 1928 dhe dëmtuar rëndë përsëri në 1981. The rather

Lexo më shumë
Peloponnese

Peloponnese

Peloponezit (nga-o-pon-ih-sos) është një temë që legjendat janë bërë të. mitet e shumta kanë lindur dhe lindur këtu - kjo është ajo ku shumë një zot grek apo hero strutted stuff e tyre (dhe transmetuar trupat e tyre). Sot ky rajon është larg nga një legjendë. Ai krenohet me vendet historike, me tempujt klasike, pallatet miken, qytetet bizantine,

Lexo më shumë

Piraeus

Piraeus është porti kryesor i Greqisë dhe një nga portet kryesore të Mesdheut. Qyteti është qendër e rrjetit të trageteve Egje, centre of Greece’s maritime export-import and transit trade, dhe bazë për flotën e saj të mëdha tregtare. Ndërsa Piraeus ishte një qytet i veçantë, nowadays it virtually melds imperceptibly into the expanded sprawl of

Lexo më shumë

Epidaurus

Në një kanion, në 340 BC, një arkitekt Argos Polykleitos i Riu, i ndërtuar, sipas Pausanias, teatri i Epidaurus. Ndër të gjitha teatrot e lashtë, Epidaurus teatri është më e bukur dhe më të mirë të ruajtura. Destinuar për argëtim e pacientëve të Asklipieio, ajo kishte një kapacitet prej 13.000 spektatorë. Ajo ishte e ndarë në dy

Lexo më shumë

Santorini – Thera ( Thira )

Santorini është një ishull në detin Egje në jug, për 200 km (120 im) në juglindje të kontinentit të Greqisë. Ai është ishulli më i madh e një të vogël, arkipelag rrethore e cila mban të njëjtin emër dhe është mbetje e një Caldera vullkanik. Ajo formon anëtarin më jugore të grupit Cyclades e ishujve, me një sipërfaqe

Lexo më shumë