kategori: Evropë

Budapest

Budapest (shqiptim Hungarian përafron për “boo-dah-pesht”) është kryeqyteti i Hungarisë. Me një unike, atmosferë rinore, një skenë e muzikës klasike të klasit botëror, si dhe një jetë pulsating natës vlerësuar gjithnjë tek të rinjtë evropian dhe, e fundit por jo më pak e, një ofertë jashtëzakonisht të pasur e banjot termale natyrore, Budapest is one of Europe’s most delightful and

Lexo më shumë

zagreb

Zagrebi është një qytet i gjallë i gjithë 800,000 njerez (zonë metropolitane: 1,200,000). Qyteti krenohet me një 'qytet simpatik mesjetar të vjetër’ me rrugët e arkitekturës dhe me kalldrëm kujton Vjenë, Budapest, Pragë dhe kryeqytetet e tjera qendrore-evropiane. Në 2011 ajo u vizitua nga më shumë se 700000 turistët, kryesisht nga Austria, Gjermania dhe Italia. Enjoy the free WiFi available at

Lexo më shumë

Ljubljana

Ljubljana ka tërheqjet me famë botërore, e cila është vetëm i madh: nuk ka nevojë për të hop nga një vend në tjetrin, duke marrë fotografitë dhe të kalimit të artikujve në listë tuaj. Ju keni të gjithë kohën për shëtitje përreth dhe të gëzojnë vetë qytetit. Ne verë, qendra e saj pret një numër të qyteteve sponsorizuar ngjarjeve, from children

Lexo më shumë

Venice

Venice (italian: Venezia) është një nga vendet më interesante dhe të bukur në botë. Kjo faltore në një lagunë është pothuajse e njëjtë si ajo ishte gjashtëqind vjet më parë, e cila shton karakterit interesante. Venecia ka kalbur që kulmin e saj dhe është shumë turistë (atje jane 56000 banorët dhe 20 million tourists

Lexo më shumë

Itali

Itali (italian: Itali) është një vend në Evropën Jugore. Së bashku me Greqinë, ajo është e njohur si vendlindja e kulturës perëndimore. nuk është e habitshme, ajo është gjithashtu në shtëpi për numrin më të madh e Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s në botë. art lartë dhe monumente janë të gjendet kudo në të gjithë vendin. It is also famous

Lexo më shumë

Hungari

Hungari (Hungari) është një vend në Evropën Qendrore kufi Sllovakinë në veri, Austria në perëndim, Sllovenia dhe Kroacia në perëndim jug, Serbia në jug, Rumania në lindje dhe Ukraina në veri lindje. Anëtare e Bashkimit Evropian dhe Shengenit Border-pak Marrëveshjes së Evropës. Vendi ofron shumë destinacione të ndryshme:

Lexo më shumë

Kroacia

Kroacia (Croatian: Kroacia) është një vend ndodhet në Evropën Juglindore. Kjo është për anën lindore të detit Adriatik, në lindje të Italisë. Ajo kufizohet edhe nga Sllovenia në veriperëndim, Hungaria në veri, Bosnja dhe Hercegovina në juglindje, Serbia në lindje, dhe Mali i Zi në jug.

Lexo më shumë

Slovenia

Slovenia (Slovenia) është anëtare e Bashkimit Evropian, Marrëveshja Shengen dhe NATO. Për të mos ngatërrohet me Sllovakinë. Vendi shtrihet në udhëkryq të Evropës Ballkanit dhe Qendrore në Alpet lindore në fund veriore të Detit Adriatik, kufizohet nga Austria në veri, Italia në perëndim, Hungary to the

Lexo më shumë

Rumani

Rumania është e vendosur në veri të Gadishullit Ballkanik në brigjet perëndimore të Detit të Zi. Ajo gëzon bukuri të madhe natyrore dhe diversitetit dhe një trashëgimi të pasur kulturore. Rumania enchants vizitorët me peizazhet e saj piktoreske malore dhe zonat paprishur fshat, dhe edhe me qytetet e tij historike dhe kryeqytetin e saj zënë. Over the last

Lexo më shumë

Bulgari

Bullgaria është një vend në Ballkan në anën perëndimore të Detit të Zi. Ajo është e rrethuar nga Rumania në veri, Serbia në veriperëndim, Republika e Maqedonisë në jugperëndim, Greqia në jug, dhe Turqia në juglindje. Being located close to the Turkish Straits means the key land routes

Lexo më shumë

sofia

Sofja është kryeqyteti i Bullgarisë dhe qyteti më i madh i saj. Themeluar mijëra vjet më parë, sot qyteti vazhdon të zhvillohet si qendër kulturore dhe ekonomike të vendit. tani, Qyteti ka një popullsi prej 1,250,000. Sofia është e vendosur në pjesën perëndimore të vendit, on The Sofia Plain and on the lower slopes of

Lexo më shumë

Brasov

Brasov është një qytet në Rumani dhe qendra administrative e Qarkut Brasov. Sipas regjistrimit të fundit të Rumanisë, nga 2011, ka pasur 253,200 njerëzit që jetojnë në qytetin e Brasov, duke e bërë atë qytetin e 7 më i populluar në Rumani, dhe zona metropolitane është shtëpi për 369,896 banorët. Brasov is located in the central

Lexo më shumë

Bukuresht

I njohur për gjerë të saj, bulevardet pemë-rreshtuan, Ndërtesat e lavdishme Belle Epoque dhe një reputacion për jetën e lartë (e cila në 1900 fitoi nofkën e saj të “pak Paris”), Bukuresht, qyteti më i madh i Rumanisë dhe kapital, është sot një metropol aktiv. Romanian legend has it that the city of Bucharest was founded on the banks of the Dambovita

Lexo më shumë

Heraklion – Iraklio

Kapitali i Kretës Iraklio (ee-rah-Klee-oh), quajtur edhe Heraklion, është një qytet plot jetë modern dhe i pestë më i madh në Greqi. plot tension, densely populated Iraklio lacks the architectural charm of Hania and Rethymno but is nonetheless a dynamic city. It has a lively city centre, dyqane elegant, restorante të cilësisë dhe kafene gumëzhimë. Continuing redevelopment of the waterfront and new roads

Lexo më shumë

Zakynthos

Zakynthos (zahk-in-thos), i njohur gjithashtu si Zante, ka një personalitet të ndarë. gjeografia e saj është malore dhe shkëmbore në perëndim, me një fushë pjellore në lindje. Ndërsa në perëndim të ishullit mbetet kryesisht i paprishur, zonat e saj lindore bregdetare janë viktimë e manifestimeve më të këqija të turizmit paketë. Turizmi po rrezikon breshkë breshkë uji (Shiko

Lexo më shumë

Cape Sounion

Temple e Poseidonit grekëve të lashtë e dinte se si për të zgjedhur një vend për një tempull. Askund tjetër nuk është kjo më e qartë se sa në Cape Sounion, 70km në jug të Athinës, ku Tempulli i Poseidonit qëndron në një nxitje të thepisur që zhytet 65 milion deri në det. ndërtuar në 444 BC në të njëjtën kohë si

Lexo më shumë

Delos

Të Cyclades përmbushin emrin e tyre kolektive (kyklos) duke encircling ishullin e shenjtë të Delos, por Mykonos kthetrat ishullin xhelozi për zemrën e saj. Delos nuk ka popullsi të përhershme dhe është një kontrast qetësues për gjallërinë e vazhdueshme të Mykonos moderne, edhe pse në verë të lartë të ndajnë të gjitha me vizitorët tjerë. Ishulli është një

Lexo më shumë

Mykonos

Mykonos ndrit fat të mirë nën diell dhe mbart reputacionin e saj joshës dhe kampin me stil, por expensively kështu. Nën shkëlqim ky është një vend simpatik dhe jashtëzakonisht zbavitëse ku përzierje ndonjëherë furishëm e pushuesve të mirë në kohë, turmat anije dalje në det, rregulluese fashionistas dhe preening famshëm është nënshtruar magjike nga charms kubizëm të qytetit Mykonos, një tradicionale

Lexo më shumë

çift (ishull)

çift (grek: burime) është vend i vogël grek ishull-palë në pjesën jugore të Gjirit Saronik, për 58 km (36 im) (31 milje detare) në jug nga Pire dhe të ndara nga të Peloponezit me një 200 m (656 ft) kanal të gjerë të detit, me qytetin e Galatas në kontinent përtej ngushticës. Its surface area

Lexo më shumë

Hidra (ishull)

Hydra është një nga ishujt Saronik të Greqisë, ndodhet në detin Egje në mes të Gjirit Saronik dhe Argolic Gjirit. Ajo është e ndarë nga Peloponezit me një rrip të ngushtë e ujit. Në kohët e lashta, ishulli ishte i njohur si Hydrea (Hydrea, rrjedh nga fjala greke për “ujë”), një referencë për

Lexo më shumë

Saronik Islands

Ishujt Saronik apo Argo-Saronik Islands është një arkipelag në Greqi, emrin e Gjirit Saronik në të cilën ato janë të vendosura, vetëm jashtë kontinent greke. Ishujt kryesore e banuara të këtij grupi janë Salamis (ku marina e lashtë greke mundi persët në betejën e Salaminës), Aegina, Agistri, dhe Poros. The islands of

Lexo më shumë

Tripoli

Historia e dhunshme të kohëve të fundit të kapitalit Arkadia-së, Tripoli (tree-po-lee), është në kontrast të plotë me rrethinat e saj të qetë rurale. Në 1821, gjatë Luftës së Pavarësisë, qyteti u pushtua nga Kolokotronis dhe e saj 10,000 banorë turq masakruan. The Turks retook the town three years later, dhe djegur atë në tokë para se të tërhequr në 1828.

Lexo më shumë

Nafplio

Sekreti është rreth Nafplio, një nga prettiest Greqisë dhe shumica e qyteteve romantike. Ajo zë një vend nokaut - në një port të vogël nën pjesën më të madhe tmerrshëm të kalasë Palamidi - dhe është graced me rrugë të ngushta tërheqëse, shtëpi elegante veneciane, pallate neoklasike me ballkone lule-bedecked, dhe muzetë interesante. Overseas visitors have caught

Lexo më shumë

Mycenae

Fshati modern i Mikenës (Mih-keenes), 12km në veri të Argos dhe vetëm në lindje të rrugës kryesore Argos-Corinth, është i drejtuar drejt një luzmë e turistëve që vizitojnë paketës Mikenës lashtë dhe ka pak për të rekomanduar se përveç afërsisë me vendin e lashtë, 2km në veri. Nuk ka strehim në rrugën e vet kryesore.

Lexo më shumë

Argos

Argos është më i vjetër qyteti i banuar vazhdimisht në Greqi (që shtrihen prapa një habitshme 6000 vjet). Sot gjurmët më të lavdisë gënjeshtër e saj të fundit varrosur nën qytetin modern ekzistues. Argos është lënë në hije nga fqinji i saj më i afërt, Nafplio, që e bën një bazë shumë më tërheqës për të eksploruar rajonin. Argos itself is mainly used by visitors

Lexo më shumë

Olympia

Me dyqane të panumërta mbiçmuara suveniresh dhe eateries, fshati modern i Olimpia (o-lim-bee-ah) kënaq unashamedly për qindra e mijëra turistë të cilët vazhdimisht përhap nëpër këtu në rrugën e tyre në Olimpian e vjetër. Pavaresisht kesaj, qyteti është larg nga kiç. Beyond rrugët me gjethe të mirë-mbajtur disa walks even leafier, duke përfshirë edhe atë përgjatë

Lexo më shumë

Pella

Vendlindja e Aleksandrit të Madh, Pella përfshin rrugën Thessaloniki-Edesa, dhe përmban mozaik spektakolare. Pella u bë kryeqyteti i Maqedonisë nën Mbreti Archelaos (i cili sundoi nga 413 BC për 399 BC), pse kryeqytetin e vjetër të Aigai (Vergina) mbeti cemetery.Created mbretërore me ngjyrë natyrale, Subtly kundërta gurë, mozaikët përshkruajnë skena mitologjike. Ato u krijuan

Lexo më shumë

Vergina

Vergina (ver-yee-nah), 11km në juglindje të Veria, është vendi legjendar i varrimit të mbretërve të Maqedonisë, dhe kapitali i tyre i parë (lashtë Aigai). Në 336 BC, në dasmën e vajzës së tij Kleopatra, Filipi II u vra këtu. Të paktën të ftuarit ishin tashmë atje. Kjo faqe Trashëgimisë Botërore-listuara është quajtur edhe varret mbretërore. Një vendkalim

Lexo më shumë

Meteora – Kalambaka

Meteora (shakull-of-the-Rah) është një vend i jashtëzakonshëm, dhe një nga më të vizituar në të gjithë Greqinë. Të bedenat masive të shkëmbinjve të qetë janë të lashtë dhe ende mund të jetë vendosur për një futuristic science fiction përrallë. Manastiret në majë tyre të shtuar në këtë peizazh të çuditshme dhe të bukur. Çdo manastir është ndërtuar rreth një oborr qendror

Lexo më shumë

Dodecanese

I lidhur jashtë përgjatë bregdetit të Turqisë perëndimore, si stolira mbi një det të padurueshme akuamarin, Dodekanezë dy hyrje dhe për të tërhequr assers-nga - shumë prej të cilëve kthehen vit pas viti për shembull disa nga ishujt më të kulturore dhe gjeografikisht të ndryshme në Egje. këto 18 ishujt (duke përfshirë satelitët) janë një njësi për vetveten. Under

Lexo më shumë